Veliko slavlje naših repretzentativaca - Foto: Matthew Childs/Reuters
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u Zenici je pobijedila selekciju Velsa sa 2:0 (0:0) u utakmici pretposljednjeg, 9. kola B-grupe kvalifikacija za evropsko  prvenstvo 2016. u Francuskoj.

Šunjić bolji od Balea - Foto: Matthew Childs/Reuters

Na stadionu Bilino polje pred 13.000 gledalaca strijelci su bili Milan Đurić u 71, i Vedad Ibišević u 90. minuti.

Bale se pokušava izboriti sa Višćom - Foto: Adam Davy/PA
Ovom pobjedom bh. nogometaši preuzeli su treću poziciju u B-grupi i došli u priliku da se za tri dana u Nikoziji bore za nastup u baražu protiv selekcije Kipra, koja je u Jerusalemu savladala Izrael sa 2:1.

Senad Lulić - Foto: Elvis Barukčić/AFP/Getty Images

U trećem susretu B-grupe Belgija osigurala nastup na Euru pobjedom u gostima nad  Andorom sa 4:1.

Reakcija igrača od 100 miliona eura koji ništa mogao učiniti za svoju reprezentaciju - Foto: Matthew Childs/Reuters

Kvalifilkacije se zaršavaju u utorak, 13. oktobra, a u posljednjem kolu uz susret Kipar - BiH, još se sastaju  Belgija - Izrael i Vels - Andora.

Tok utakmice

Uvodnih pola sata nije ponudilo previše uzbuđenja. Jedinu polupriliku imala je BiH u devetoj minuti kada je Edin Višća iskosa sa desne strane šutirao oštro po zemlji, ali je lopta prošla porede lijeve stative.

Velika podrška navijača - Foto: Arhiv

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena još jedna polušansa, ali na drugoj strani. No, nakon gužve najbolje se snašao Asmir Begović i uspio uhvatiti loptu.

Reprezentacija BiH - Foto: Arhiv

Dugo se čekalo na pravu priliku bh. fudbalera, a onda se i to dogodilo. U 71. minuti Miralem Pjanić je iz slobodnjaka ubacio, a rezervista Đurić sjajno reagovao i udarcem glavom lobovao Waynea Hennesseya za erupciju oduševljenja oko 15.000 navijača na “Bilinom polju”. Nakon gola BiH gosti su krenuli ofanzivnije prema naprijed i stvorili nekoliko izglednih situacija. No, Begovića nisu uspjeli savladati. Zato jeste bh. tim još jednom zatresao njihovu mrežu. Pjanić je u 90. minuti izveo korner, lopta je prošla na drugu stativu odakle je Đurić vraća u peterac, a Ibiševiću nije bilo teško da pogodi za 2:0.

Ibišević još jednom pokazuje svoju majstoriju nad igračima Velsa - Foto: Arhiv
U preostalim susretima grupe “B” Belgija je bez većih problema slavila u Andori sa 4:1 i time ovjerila plasman na EURO 2016. Kipar je priredio veliko iznenađenje i slavio sa 2:1 u Izraelu.

Vjerni navijač naše reprezentacije - Foto: Arhiv

Nakon devet kola u grupi “B” Belgija je prva sa 20 bodova, slijedi je Vels sa dva manje, dok je BiH treća sa 14. Izraael je ostao na 13, a Kipar ima 12. Andora je na posljednjem mjestu bez osvojenog boda.

Rezultati pretposljednjeg, 9. kola kvalifikacija za evropsko prvenstvo 2016. godine (B-grupa):

Zenica: Bosna i Hercegovina - Vels 2:0
Andorra la Vella: Andora - Belgija 1:4
Jerusalem: Izrael - Kipar  1:2