Jamie i Andy Murray su pobjedom nad Lleytonom Hewittom i Samuelom Grothom donijeli Britaniji novi bod i vodstvo od 2-1, koje može biti i presudno pred sutrašnje odlučujuće singl mečeve.

U izuzetno kvalitetnom meču, punom kvalitetnih poena i nevjerovatnih preokreta, braća Murray su uspjeli zadržati fokus u petom setu i ostvariti pobjedu, nakon što su u četvrtom propustili servis za meč i izgubili set u tiebreaku.

Australci su prvi napravili brejk u prvom setu i to u petom gejmu, nakon što su prethodno spasili dvije vezane brejk lopte. Kod rezultata 5-4, pri servisu za set, suočili su se sa nove 3 brejk lopte koje su ponovo spasili i poveli sa 1-0. Drugi set se igrao gejm za gejm do trenutka kada su Britanci napravili brejk nakon što su Hewitt i Groth imali 40-15 na svoj servis i izgubili 5 od narednih 6 poena.

Taj brejk je braći Murray bio dovoljan da odvedu set u svoju korist i izjednače na 1-1. U trećem setu se dešava prava drama. Australci su prilično brzo poveli sa 4-1, a onda se dešava veliki preokret. Kod rezultata 4-2, Hewitt i Groth su ponovo ispustili svoj servis gejm nakon vodstva 40-15 i tako izgubili brejk prednosti.

Britanci osvajaju sljedeći servis gejm, a onda ponovo prave brejk nakon što su Hewitt i Groth imali 40-15 na svoj servis i tako velikim preokretom poveli sa 2-1. U četvrtom setu su ponovo Australci prvi došli do brejka, ali su ga i izgubili odmah u narednom gejmu.

Narednih 7 gejmova je proteklo bez brejkova, uz dvije brejk lopte koje su Australci imali kod rezultata 3-2 i tri set lopte kod 5-4 kada su braća Murray nakon 00-40 uspjeli vezati 5 poena i osvojiti gejm.

Neiskorištene set lopte loše su se odrazile na Australce, koji su u narednom gejmu izgubili svoj servis i omogućili Britancima servis za meč.

Ipak, nisu se predavali, uzvratili su ribrejkom, odveli set u tiebreak i izjednačili na 2-2. U petom setu su Britanci brzo poveli sa 3-0, ali su Australci povratili izgubljenu prednost i izjednačili na 3-3, spasivši čak 4 brejk lopte u petom gejmu odlučujućeg seta. Naredna 3 gejma protekla su bez brejkova, da bi braća Murray napravili pritisak na protivnički servis, došli do dvije meč lopte i iskoristili prvu za vodstvo od 2-1 pred sutrašnje singl mečeve koji će odlučiti putnika u finale ovogodišnjeg Davis cup takmičenja.

Jamie Murray/Andy Murray – Sam Groth/Lleyton Hewitt 4-6, 6-3, 6-4, 6-7, 6-4