Odličan početak reprezentacije Srbije na Eurobasketu 2015. Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića u okviru prvog kola grupe “B” savladali su u Berlinu selekciju Španije. Tim je imao problema u prvom poluvremenu, jer je u finišu prve četvrtine bio u dvocifrenom zaostatku. Međutim, u nastavku utakmice, srpski reprezentativci su zaigrali puno bolje i agresivnije u fazi odbrane, proradio je šut za tri poena čime je olakšan put ka velikom trijumfu. Kolektivna igra i ogromna energija ponovo su krasili srpski tim u čijim redovima je blistao Nemanja Bjelica u najboljoj utakmici u reprezentativnoj karijeri: Srbija – Španija 80:70 (11:21, 23:15, 28:16, 18:18).

Startna petorka Srbije Teodosić, Marković, Kalinić, Bjelica i Kuzmić odlično je počela posebno u odbrani, ne dozvolivši rivalu da poentira u prvih pet minuta duela. Srpski reprezentativci nisu previše iskoristili neefikasnost Španaca, tako da je stečeno vodstvo od 5:0 na polovini prve dionice. Španski tim je zatim došao do daha, uspostavio ravnotežu u skoku, znatno popravio šut i poveo sa 9:16 u devetoj minuti. Do kraja prve četvrtine rival je došao do dvocifrene prednosti – 11:21. Zaigrali su srpski košarkaši puno agresivnije i odlučnije, a poslije odlične kontre preko Nemanje Bjelice smanjili na 19:25. Imao je selektor Đorđević tokom prvog poluvremena česte primjedbe na arbitre čiji kriterijum blago rečeno nije bio ujednačen. Tek u 19. minuti, poslije sedam promašaja, Nemanja Nedović je pogodio dvije vezane trojke i donio rezultatski priključak – 32:34, a nešto kasnije i izjednačenje – 34:34.

Na početku drugog poluvremena razigrao se kapiten Miloš Teodosić, a na drugoj strani Pau Gasol i Nikola Mirotić. Poslije dugo vremena Srbija je trojkom Nemanje Bjelice prešla u vodstvo – 46:45 (25. minut). Španski selektor Skariolo bio je primoran da zatraži tajm-aut kad je borbeni Stefan Marković povećao na 48:45. Srbija je došla na „+9“ poslije trojki Bogdana Bogdanovića i Zorana Ercega – 58:49, a dvocifreno vodstvo donio je odlični Nemanja Bjelica u 29. minuti – 60:49. Serijom 6:0 koju je inicirao Mirotić rival je smanjio na 56:62 u 33. minuti. Spektakularnim zakucavanjem Miroslava Raduljice, a nešto kasnije i efektivnom blokadom Teodosića srpski tim je bar na kratko povratio samopouzdanje. Španci se nisu predavali, smanjili su na 66:63, ali je njihov atak novom trojkom odbio raspoloženi Bjelica – 69:63 (37. minut). Dramatičan finiš najavio je Gasol koji je ubrzo smanjio na 69:68. U najboljoj utakmici u reprezentativnoj karijeri Nemanja Bjelica je pogodio trojku za 74:70, a kad je iza linije već u sljedećem napadu precizan bio i Bogdan Bogdanović, Srbija je 49 sekundi prije kraja definitvno prelomila utakmicu – 77:70. Pokušali su Španci nemoguće, bili neprecizni u šutevima iz daljine u posljednjim sekundama meča, tako da su doživjeli još ubjedljiviji poraz – 80:70.

SRBIJA: Teodosić 12, Simonović, Kuzmić, Bogdanović 8, Bjelica 24, Marković 5, Kalinić 4, Nedović 14, Milosavljević 1, Raduljica 4, Erceg 7, Milutinov.

ŠPANIJA: Gasol 16, Fernandez 10, Rodrigez 2, Hernangomez 2, Ribas 11, Rejes 13, Klaver, San Emeterio, Ljulj 6, Agilar, Mirotić 10, Vives.

U okviru drugog kola grupe „B“ reprezentacija Srbije u nedjelju do 15:00 sati igra protiv selekcije Njemačke.
Izvor: Informativa.ba, okano.ba